Документи:
 1. Документи, необхідні для проведення державної реєстрації прав
 2. Оновлена процедура державної реєстрації прав. Суб'єкти, уповноважені на її проведення. Отримання документів за результатом розгляду заяв.
 3. Строки проведення державної реєстрації прав.
 4. Хто має право на отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно?
 5. Чи обов’язковою є державна реєстрація прав?
 6. Які речові права на нерухоме майно, їх обтяження підлягають державній реєстрації?
 
За змінами у вітчизняному законодавстві уважно стежать працівники центрів надання адміністративних послуг та державні реєстратори.
Що потрібно знати громадянам?! 
Останній раз форми реєстраційних заяв (карток) зазнавали змін 02.11.2016 року згідно з Наказом Міністерства юстиції України за № 3150/5 http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1426-16
Не минуло і місяця, як форми реєстраційних заяв знову змінилися. Відповідний Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.11.2016 року за N 3268/5, відповідно до якого нові форми реєстраційних заяв набирають чинності з 23 листопада 2016 року.
Наказ № 3268 опублікований в «Офіційному віснику України» № 90 за 22.11.2016 р. і набрав чинності 23.11.2016 http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/RE29630.html
 
Мін’юст затвердив наказом від 21.11.2016  № 3276/5 вимоги до оформлення заяв і рішень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до Вимог, Заява у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень містить відомості про:
 • дату й час формування заяви;
 • номер заяви;
 • заявника (заявників);
 • суб’єкта (суб’єктів) речового права, обтяження такого права (крім випадків, коли в одній особі поєднано особу заявника та відповідного суб’єкта);
 • речове право, обтяження такого права;
 • об’єкт нерухомого майна, у т.ч. його реєстраційний та/або кадастровий номер;
 • електронну адресу для зворотного зв’язку (за бажанням власника (власників) об’єкта нерухомого майна);
 • реєстраційний номер заяви (у разі відкликання заяви);
 • номер запису про речове право, обтяження такого права (у разі внесення змін до записів Державного реєстру прав);
 • номер запису про речове право, обтяження такого права (у разі скасування записів Державного реєстру прав (крім випадків скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав);
 • номер рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно (у разі скасування відповідного рішення);
 • спосіб отримання документів.
  Прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи, у т.ч. органу державної влади й органу місцевого самоврядування, вказуються повністю.
  Реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна зазначається обов’язково, якщо на момент формування заяви відповідний номер присвоєний об’єкту нерухомого майна за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав.
  Кадастровий номер земельної ділянки зазначається обов’язково, якщо заява подається відносно земельної ділянки http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1504-16
  Кабмін привів низку нормативно-правових документів із питань державної реєстрації у відповідність до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» від 06.10.20161666-VIII http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1666-viii
  Постановою «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації» від 09.11.2016 № 806 http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/806-2016-%D0%BF
   передбачено:
 • створення ефективних механізмів контролю за діяльністю державних реєстраторів;
 •  урегулювання питання доступу нотаріусів та посадових осіб органів місцевого самоврядування до відомостей Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
 • позбавлення права на заняття нотаріальною діяльністю з ініціативи Мін'юсту;
 • можливість інформування власників про проведені реєстраційні дії та подані заяви тощо.
  Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» від 24.10.2016 за № 1666-VIII вніс зміни до ряду нормативних актів, якими забезпечується захист прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів, а також зменшуються ризики незаконного заволодіння майном.
  Одним з головних нововведень у сфері прав на нерухомість є те, що тепер заявник знову може отримати витяг з державного реєстру прав з підписом і печаткою державного реєстратора. З початку 2016 року документ, що підтверджує право власності, з підписом і печаткою державного реєстратора не видавався. Це породжувало серед громадян багато суперечок і протиріч. Зараз питання врегульовано на законодавчому рівні.
  Ще одним важливим нововведенням, є те, що державний реєстратор повинен повідомити власнику нерухомості про отримання заяви на проведення реєстрації об’єкта нерухомості, щодо якої подано заяву про проведення такої процедури. Це дасть можливість власнику об’єкта оперативно відреагувати на факт проведення реєстраційних дій з його майном. Повідомлення власника об’єкта нерухомого майна здійснюється у разі наявності в Державному  реєстрі прав відомостей про електронну адресу власника як адреси для зворотного зв’язку.
  Також, згідно зі змінами в законі, власник об’єкта нерухомого майна тепер може звернутися з заявою про заборону вчинення реєстраційних дій у Державному реєстрі терміном на 10 днів. Така необхідність виникає у власників майна при виникненні різних судових суперечок. Раніше заборонити реєстраційні дії можна було тільки в судовому порядку.
  Змінилися і терміни проведення реєстрації прав на нерухомість. Так, право власності та інші речові права (крім іпотеки) можна зареєструвати протягом п’яти робочих днів; обтяження, іпотеки прав – протягом двох робочих днів. Внести зміни в записи Державного реєстру прав, отримати інформацію з Державного реєстру прав у паперовій формі можна буде протягом одного робочого дня. Призупинення державної реєстрації прав, внесення запису про скасування державної реєстрації прав, внесення запису про скасування рішення державного реєстратора повинно бути оформлено тепер протягом двох годин.
  Крім того, збільшено терміни для оскарження дій державного реєстратора – з 30 до 60 днів. До Кримінального кодексу України внесено норму про кримінальну відповідальність як державних реєстраторів, так і громадян, які здійснюють неправомірні дії в сфері реєстрації прав на нерухомість, – підробка документів, зловживання службовим становищем. Раніше цієї норми не було.
  Законом  № 1666-VIII зокрема, посилено кримінальну відповідальність за підроблення документів, чи використання підроблених документів суб’єктами відносин у сфері державної реєстрації речових прав та їх обтяжень та у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
  Законом визначено, що справжність підписів засновника (учасника), уповноваженої ними особи або голови та секретаря загальних зборів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін про юридичну особу, повинна бути нотаріально засвідчена.
  Також нотаріальному засвідченню відтепер підлягатиме справжність підпису на установчому документі, передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи, заяві про вихід з товариства.
  Новим Законом передбачається посилення контролю та моніторингу за діями або бездіяльністю державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації.
  Варто звернути увагу суб’єктам підприємницької діяльності, що проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань за принципом екстериторіальності обмежено тепер межами однієї адміністративно-територіальної одиниці, зокрема області, якщо документи подаються заявником у паперовій формі.
  ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
Підготовлено 05.12.2016
Заступником начальника відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Рибаком Ю.І.